Yurtsever halklarımıza ve kamuoyuna

Yine bir Uluslar arası Anadil Gününü kutluyoruz. Dil halklar açısından en somut varolma ve kimliksel bir olgudur. Kendi dil ve kültürlerini koruyamayan, yenileyemeyen ve geliştiremeyen halklar, egemen ve sömürgecilerin asimilasyon aracı olurlar. Tarihte birçok halkın diline dönük böylesi saldırılar olmuştur ve olmaktadır. Kürt halkının tarihi bu acı gerçeği ortaya koymaktadır. Tarih canlıdır ve günümüzde yaşamaktadır. Bugün EFRÎN’de sömürgecilik tekrar kendini yaşatmaya çalışmaktadır. TC, İran, Irak ve Suriye Baas rejimlerinin milliyetçi ve sömürgeci tarihleri aynı zamanda  fiziki, kültürel ve anadil soykırım tarihidir.

Sömürgeci rejimler kültürel soykırımı günümüze dek inkar ve imha siyasetiyle yürütmektedirler. PKK ve Önder APO kültürel ve fiziki soykırım, inkar ve imha siyasetinin önünü kapattı. PKK’nin çıkışına dek Kürt dili ve kültürü yok olmanın eşiğine getirilmişti. Başta Önder APO’nun ve on binlerce şehidin kanı ve emeği sayesinde varolma ile öze dönüş mümkün kılındı. Kürt dili ve kültürünün gelişme, yenilenme ve canlanmasının yolunu açtı. Eğer bugün halk olarak anadil bayramını kutluyorsak bugünlere kolay gelinmedi. Bu onbinlerce şehidin emeğiyle gerçekleşti. Başta öğretmen, öğrenci ve yeni nesiller bu gerçeği bilmeli ve bu gerçekliğe göre anadile sahip çıkmalıdır. Bu tarihi, ahlaki ve vicdani bir görev olmaktadır.

Uluslar arası Anadil Günü Bayramını kutlamak, zihniyet üzerinde yürütülen her türlü sömürgeciliğe, kültürel soykırım ve asimilasyona karşı durmak ve başarı ile mücadeleyi yükselterek mümkün olur. Her ev, sokak, bağ ve bahçeyi okul haline getirerek kutlamak en anlamlı olanıdır.

Uluslar arası Anadili Günü öğretmenler öğretmeni Önder APO, eğitim emekçileri ve çalışanlarına, bütün öğrenci ve Kürdistan ile dünya halklarına kutlu olsun!

21. 02. 2018
KCK EĞİTİM KOMİTESİ