Rojava Üniversitesi’nde Korona tedbirleri arttırıldı

1

Rojava Üniversitesi’nde öğrencilerin sağlığını korumak için sıkı tedbirler aldıklarını söyleyen Rojava Üniversitesi Eş Başkanı Rohan Mustafa, üniversitede Koronavirüs’e yakalanmış öğrenci olduğu iddialarını da yalanladı.

FacebookTwitterWhatsAppTelegram

Kuzey ve Doğu Suriye’de Sağlık Bakanlığını bölgede 6 Koronavirüs vakasaının tespit edildiğini duyurdu. Ayrıca bunlarla temas haline geçmiş olan 88 kişi de iki haftalık karantinaya girdiler. Buna bağlı olarak Rojava Üniverstiesi yönetimi de öğrencilerin sağlığını korumak için bir dizi tedbirler aldığını duyurdu.

Kuzey ve Doğu Suriye’de vakalarının görülmeye başlamasıyla birlikte harekete geçen Rojava Üniversitesi yönetimi, öğrencilerin sağlığını korumak için bir dizi tedbirler aldı. Koronavirüs’ün öğrenciler arasında yayılmasının önüne geçilmesi için devam zorunluluğu bulunan öğrencilerin eğitimi 26 Temmuz’dan itibaren bilinmeyen bir zamana kadar durduruldu. Halep ve Şehba’dan üniversiteye gelen öğrenciler sağlık testlerinden geçirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Rojava Üniversitesi Eş Başkanı Rohan Mustafa, “Yaz mevsimi olması ve havaların aşırı sıcak olması nedeniyle birçok öğrencide buna bağlı semptomlar görüldü. Sağlık ekiplerinin yaptığı testler sonucu bu öğrencilerde iltihap olduğu belirlendi” dedi.

Sağlık Komitesi’nin de koordinesiyle üniversitede Koronavirüs tedbirleri aldıklarını ifade eden Rohan, “Devam zorunluluğu bulunan öğrencilerimizin eğitimini ikinci bir karara kadar durdurduk. Öğrencilerin kaldığı yurtları karantina merkezlerine dönüştürdük. Öğrencilerin kaldıkları yerleri giriş çıkışlara kapattık. Ortaya çıkacak bazı durumlara göre bu tedbirler daha da arttırılabilir” ifadelerini kullandı.

Aldıkları tedbirler ile öğrencileri, ailelerini ve toplumu korumayı amaçladıklarını vurgulayan Rohan, “Bazı kişiler aldığımız tedbirleri büyüterek öğrencilerin Koronavirüs’e yakalandığını öne sürdü. Bu iddialar gerçek dışıdır. Virüs taşıdığından şüphe ettiğimiz biri dahi olsa bunu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Öğrencilerimizin de kendi kişisel tedbirlerini almalarını istiyoruz. Bu konuda Özerk Yönetim tarafından alınan kararların yerine getirilmesi yeterli olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: ANHA