Şehit Egid Cilo Akademisi’nde Öğretmenler Eğitilmektedir

1

Qamişlo Şehit Egid Cilo Akademisi, gelecek eğitim yılına hazırlık kapsamında 85 öğretmenin yer aldığı formasyon eğitim programı başlattı.

Cizre Eğitim Öğretim Komitesi, fen (bilim-sayısal) ve edebiyat alanında özerk materyallerini 12’nci sınıflar için de hazırlamaya karar verdi. Ayrıca bölgede, Suriye Hükümeti’nin Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm eğitim kurumlarının yerini Özerk Yönetim’e bağlı eğitim kurumlarının almasına karar verildi.

Müfredatların Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimine bağlı Eğitim Bakanlığına bağlı okullara geçtikten sonra Müfredatları hazırlama birimi lise 3 sınıflarının fen ve edebiyat bölümleri için müfredat hazırlamaya başladı ve bu çalışmayı bitirdi. Gelecek szeon hazırlanan yeni müfredatlar okullarda verilmeye başlanacak.

Şehit Egid Cilo Akademisi, yenilenen 12’nci sınıf eğitim materyalleri doğrultusunda öğretmenlere formasyon eğitimi vermek için 1 Temmuz'da eğitim programı başlattı. Cizre bölgesinden tüm branşlardan toplam 85 öğretmenin katıldığı programlar 7 gün olarak planlanıyor. Akademi yetkilileri, bu sürenin 10 güne de çıkarılabileceğini belirtti.

Öte yandan Cizre Eğitim Öğretim Komitesi, Koronavirüs nedeniyle eğitimden uzak kalınan sürenin telafi edilmesi için 2020-2021 eğitim yılını 20 gün uzatmayı planlıyor.

Şehit Egid Cilo Akademisi Yönetimi Üyesi Semira Hec Ali, "Tüm okullar Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılmıştı. Telafi eğitimleri için okullar normal süreden 20 gün önce, yani 20 Ağustos’ta açılabilir. Biz de bu süreye yetişebilmek için formasyon eğitimlerini hızlı bir şekilde yürütüyoruz” dedi.

Semira, eğitim kalitesinin artması için çabaladıklarını belirterek, “Öğrencilerin daha iyi eğitim görmesi için öğretmenlerimize, kendi branşlarında iyi bir formasyon eğitimi vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Formasyon eğitimi ile daha güncel bilgiler edindiklerini dile getiren Derik bölgesinden olan Nejbir Mustafa Omer adlı öğretmen de “Bu eğitim programı, öğrencilere daha iyi bir eğitim sunabilmemiz açısından olumlu bir adımdır” sözleriyle gördükleri eğitimi değerlendirdi.

111

Kaynak: ANHA: