Rojava Üniversitesi’ni Tanıyalım – 6

Zanist 0

6-Eğitim Bilimleri Fakültesi

Rojava Üniversitesi’ne tanıma, görme ve gözlemlerimizi paylaşmak amacıyla kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdik. Rojava Üniversitesi Eşbaşkanı Rohan Mistefa ve Ziraat, Kürt Dili ve Edebiyatı, Güzel Sanatlar, Jineoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi yöneticileriyle çalışmalarını izleme ve tanıma amaçlı bir röportaj gerçekleştirdik. Bu ziyaretimizde Eğitim Bilimleri Fakültesi Eşbaşkanı Öğretmen Lava Siweş ve yüksek lisans öğrenimi gören bir öğrenci olan Mistefa Kobane ile yaptığımız röportajları sizlerle paylaşıyoruz.

 • Sizi Tanıyabilir Miyiz?

Adım Lava Siweş’tir. Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin Eşbaşkanıyım. Biyo-Teknoloji Mühendisliği okumuşum. Üniversite çalışmasının başından beri içinde yer alıyorum. Zaten fakültemiz 2016 yılında açılmıştır ve o tarihten beri çalışmalarını sürdürmektedir.

 • Fakültenizi Tanıyabilir Miyiz?

Fakültemizde toplam yedi bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler ise; Biyoloji, Matematik, Coğrafya, Tarih, Sınıf Öğretmenliği, Fizik ve Kimya bölümleridir.

 • Xwendekar Hîn Bêhtir Kîjan Beşan Hildibijêrin?

Li pileya xwendekaran a sala dawiyê ya amadeyî ye. Xwendekar eger pileya wan ji beşan bigirin dikarin hilbijêrin. Xwendekarên ku pileya wan ji beşekê negire nikarin wî beşî hilbijêrin. Her beşek ê vê fakulteyê pileyek a xwe heye. Lê bêhtir xwendekar beşê wêjeyî hildibijêrin. Herî zêde jî Mamostetiya Refê hildibijêrin. Niha mamostetiya refê ji ber zêdebûna hejmara xwendekaran du ref in. Bi wan re li ser vê yekê hevdîtinek tê çêkirin. Di encama vê hevdîtinê de jî bersiva ka dikare bibe mamoste yan nikare bibe mamoste derdikeve. Her wiha di vê hevdîtinê de kesayet, sekn, tevgerên xwendekaran tê şopandin û tên dîtin.

 • Plansaziya We Ya Zêdekirina Beşên Nû Heye Yan Ne?

Plansaziyek me ya bi vî awayî niha nîne. Li gorî pêwîstiya dibe ku di pêşerojê de bêne zêdekirin. Lê di rewşa heyî de niha plansaziyek a me ya bi vî awayî tine ye.

 • Waneyên Hevbeş Di Nava Beşên Fakulteyê De Hene?

Belê waneyên hevbeş di beşên fakulteya me de hene. Çanda Demokratîk, zimanê Îngilîzî, zimanê Kurdî, Kompîter di hemû beşên fakulteyê de hene. Her wiha wê di demeke nêzîk de waneya Jineolojî, rêbazên lêkolînê û pedagojî jî wê weke waneyên hevbeş bêne dayîn.

 • Zimanê Perwerdeyê Çi Ye?

Zimanê nivîsandinê Erebî ye. Lê dema mamoste waneyê şîrove dike bi zimanê Kurdî şîrove dike. Hêdî hêdî Kurdîkirina pirtûk û têgînên waneyan hatiye kirin. Ji ber ku xwendekarên nû bêne zanîngehê hemûyan bi Kurdî xwendine û Erebî nizanin, ji bo ku xwendekarên ku nû bêne zehmetiyan jiyan nekin, amadekariya Kurdîkirina beşan hatiye destpêkirin. Em berheman amade dikin. Ev berhemên me bi zimanê Erebî ne, mamosteyên me yên zimanê Kurdî jî van berheman wergerê Kurdî dikin. Ev berhemên têne amadekirin wê ji fakulteyê re wê bibin mufredat.

 • Di Aliyê Peydakirina Materyalên Labaratuwarê De Zehmetî Têne Jiyîn An Ne?

Di demên destpêkê yên fakulteyê de labaratuwarên me nebûn, bi demê re hêdî hêdî me labaratuwarên xwe amadekirin û vekirin. Lê hîn jî di di labaratuwarên me de kêmanî hene. Hîn jî ji bo labaratuwaran pêwîstiya me bi pir tiştan heye.

 • Di Aliyê Pedagojiyê De Pratîk Heye Yan Ne?

Waneyek bi navê Pedagojî heye. Her wiha staj jî heye. Di dema stajên me de xwendekar diçin dibistanan û waneyan didin xwendekaran. Stajên me sê qonax in. Ya yekem hemû xwendekarên stajê bi hev re diçin di waneyan de amade dibin. Her duyemîn jî bi hev re diçin dersan dişopînin. Ya din jî her yek, yek bi yek diçin li gorî beşê xwe dersan didin.

 • Hûn Xwendekaran Çawa Dinirxînin?

Sîstema ezmûnên klasîk li gel me tine ye. Xwendekar rojane têne şopandin. Eger asta xwendekarekê lewaz be ji bo bilindkirina asta wî em li ser disekinin. Ezmûn ji bo me ne pîvan e. Me li zanîngehê rejîmê xwendiye, li gel wan ezmûnên klasîk hene. Lê li gel me rojane şopandina xwendekaran heye. Li gorî me ev sîstem ji sîstema ezmûnan çêtir e. Jixwe par ji çend beşan xwendekarên me xwendina xwe qedandin û derçûn. Wê îsal jî hinek xwendekarên me derbiçin.

 • Sîstema Berê Çawa Bû?

Sîstema me ya berê li ser şeş qonaxan bû. Bi giştî xwendina li fakulteya me du sal bûn. Her salek ji sê qonaxan pêk dihat. Lê niha xwendina li fakulteyê bûye çar sal. Bi giştî heşt qonax in. ango her salek ji du qonaxan pêk tê. Di sîstema nû de navber heye. Lê di sîstema berê de navber nebû. Îsal wê xwendekarên sala duyemîn derbiçin.

 • Ev Koma Yekem a Derçûn Hemû Hatin Vesazkirin?

Belê hemû xewndekar li gorî pêwîstiyan hatin vesazkirin. Hinek ji wan di saziya Mufredatê de hatin bicihkirin. Hinek ji wan xwestin ku xwendina xwe ya bilind berdewam bikin. Hinek ji wan jî li dibistanan mamostetiyê dikin.

 

“Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde master öğrenimi yapan bir öğrenci ile yaptığımız röportaj.”

 

Sizleri Tanıyabilir Miyiz?

Adım Mistefa, Kobane’liyim. Lisans öğrenimimizi Kobane’de tamamladık. Gerçekten de yüksek öğrenim konusunda bizlere büyük imkanlar sunuldu ve yaratıldı. Kobane’deki üniversite öğrenimimiz 2 yıllıktı ve bu da branşımızla ilgili tüm bilgileri edinmemize yetmiyordu. Bundan dolayı şuan burada öğrenimizi tamamlamak ve bilgilerimizi gözden geçirip güncellemek amacıyla bir veya iki yıl daha okuyacağız. Kendi bölümümüzde uzmanlaşacağız, yetkinleşeceğiz. Ayrıca burada araştırma ve proje gibi konularımız da mevcut. Labaratuvar ortamında deney ve gözlemlerle bilgilerimizi kendi kendimize öğreniyoruz. Kuşkusuz tüm öğrendiklerimiz toplumumuz sayensindedir o yüzden toplumumuza hizmet etmeyi ve onlara yararlı ve faydalı işler yapmayı istiyoruz. Tüm çalışmalarımız da bu yöndedir.

 

Araştırma Konunuz Nedir?

Benim bölümüm Kimyadır ve kimya pozitif bilimler sınıflandırmasına girmektedir. Ama biz bilimi pozitivist mantıkla ele almıyoruz. Kimya ve benzeri derslerin tümünün dilleri Arapça veya İngilizce’dir. Bu yüzden zorluklar yaşıyoruz. Ama bizler bu durumu değiştirip dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu bilimleri kendi dilimize çevirmeye çalışıyoruz. Üniversitemiz yeni açıldığı için ufak tefek sorunlar ve yetmezliklerle karşılaşıyoruz ki; dil konusu da buna dahildir. Bizler araştırmamızı yapıp kendi materyal ve müfredatlarımızı hem kendimiz için, hem de üniversitemize hazırlamaktayız. Kendi alanında yetkin bireyler ve üniversitelerle ilişki içindeyiz. Bu ilişkilerimizi kendi akademik araştırmalarımız ve üniversitemizin yararı için geliştiriyoruz.

 

Şuan Hangi Proje Üzerinde Çalışıyorsunuz?

Arapça bir kitap üzerinde çalışma yürütüyoruz. İlk önce olduğu gibi yazıyoruz daha sonra da Kürtçe’ye çeviriyoruz. Halihazırda bölümümüz Arapça’dır. İki yıl sonra tüm üniversite ve okullar Kürtçe dilinde olacak. Bizden sonra gelecek olan kardeşlerimiz zorluk yaşamasınlar diye kimyayla ilgili bu kitapları Kürtçe’ye çeviriyoruz. Şuan okuduğumuz bölüm Arapça olabilir ama iki yıl sonra Kürtçe olacak. Bizler kendimizden sonraki kardeşlerimize de yararlı bir şeyler bırakmak istiyoruz.

 

Öğrenimini Sürdürmenin Asıl Amacı Nedir?

Bizler kendimizi dünyadaki bilim insanlarından aşağı görmüyoruz. İmkanlarımız kısıtlı olabilir ama moralimiz çok yüksek ve bilim insanları gibi bilimsel düzey yakalamak istiyoruz. Biliyoruz ki bu seviyeye gelsek bile, bu halkımız ve toplumumuz sayesinde olacaktır. Bunların tümü halkımız içindir. Çünkü bizlere okuma imkan ve umutlarını yaratanlar toplumumuzdur, halkımızdır.

 

Kaynaklarınızı Nerelerden Alıyorsunuz?

Kaynaklarımızın çoğu İngilizce olan internet sitelerindendir. Bizler bilim insanlarının seminerlerini izleyip kendimize lazım olan bilgileri seçiyoruz.

Zanist 1

Zanist 2

Zanist 3

Zanist 4

Zanist 5

Zanist 6

Zanist 7

Zanist 8

Zanist 9

Zanist 10

Zanist 11

Zanist 12

Zanist 13

Zanist 14

Zanist 15

Zanist 16

Zanist 17

Zanist 18

Zanist 19