Eğitimde Yaşanan Bazı Önemli Başarılar

1

Kuzey ve Doğu Suriye’de Demokratik Özerk Yönetimin ilan edildiği 21 Şubat 2014 tarihinden bu yana eğitim alanında müfredat ve ders verme yöntemleri konusunda önemli başarılar kaydedildi.

Kuzey ve Doğu Suriye’de Demokratik Özerk Yönetimin 21 Ocak 2014 tarihinde ilan edilmesinden sonra oluşturulan Eğitim Öğrenim Komiteleri, Demokratik Ulus ilkelerine göre eğitim verilmesi için çalışmalar yürüttü. Komiteler büyük emekler sarfettiler. Sıfırdan başlayan komitelerin elinde ne bir kitap, ne materyal ne de eğitim verecek kadro bulunuyordu. Komitelerin 8 ay gibi kısa bir süre içerisinde hem eğitim materyalleri hem de eğitim verecek kadroları hazırlaması gerekiyordu.

Demokratik Ulus ilkeleri temelinde eğitim verilecek okullar için materyallerin hazırlanması amacıyla Özerk Yönetim’e bağlı Cizre, Kobanê ve Efrîn’de bazı öğretmen ve eğitim uzmanları tarafından Eğitim Materyalleri Hazırlama Kurumu açıldı. Bir çok öğretmen, tecrübeli ve uzman kişiler bu kurumda yer aldılar. Her üç yönetim de 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nda ilk eğitimi vermeye başladılar. O dönemde eğitim materyallerinde imla ve kavram konularında bazı sıkıntılar ile karşılaşıldı.

Yanlışların düzeltilmesi ve uzman bir eğitim kadrosunun oluşturulması için komiteler tarafından öğretmenlerin hazırlık programlarından geçeceği akademiler açıldı ve bu kapsamda, Cizre Bölgesi’nde 10 akademide eğitim verildi. Yaşanan temel kaynak sıkıntısından dolayı ilk materyaller, tecrübeli öğretmenlerin seminerlerine göre hazırlanmaya başlandı. Eğitim mekanizması yavaş yavaş iyileşerek, akademilerde eğitim gören öğretmenler için özel materyaller hazırlandı.  Binlerce öğretmen bu akademilere giderek eğitim aldı.  Cizre Bölgesi’nde, 2019 yılında 18 bin 621 öğretmen yaz aylarında başlatılan eğitim programlarına katıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi ve üç bölgede bulunan komiteler, eğitim alanında büyük çalışmalar yürüttü ve koşulların belli bir standarda ulaşması için yoğun çalışma yürüttü. Cizre Bölgesi Eğitim ve Öğretim Komitesi Eşbaşkanı Semîre Hec Elî, “Değiştirilip, iyi yönde dönüştürülmeyen materyaller işlevsiz olur ve bilgi ve kültür alanındaki gelişmelerden uzak kalır” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, güncel materyallerin eğitimdeki etkisinin farkında olarak, sürekli bir gelişim sağlama çabasında. Bu temelde önemli bir görev üstlenen Eğitim Materyalleri Hazırlama Kurumu, bölgedeki eğitim sistemine uygun ve güncel materyaller üretmeye çalışıyor.

Özerk Yönetim ve önceki komitelerin tamamı kısa bir zaman diliminde eğitim alanında önemli gelişme kaydetti. Liseler için de eğitim materyalleri hazırlandı ve üniversite ile akademiler açtı.

Cizre Bölgesi’nde, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda 230 bin 489 öğrenci, 2 bin 225 okulda eğitim görecek. Fırat Bölgesi’nde ise 90 bin öğrenci bin 100 okulda yeni eğitim yılına merhaba diyecek.

Cizre Bölgesi’nde eğitim, Demokratik Ulus ölçülerine göre Kürtçe, Arapça ve Süryanice verilecek. Fırat bölgesinde ise eğitim, Arapça ve Kürtçe olacak. Bu eğitim sistemi, Suriye’de, hatta Ortadoğu’da ilk ve tek olma özelliğini taşıyor.

123

 

Kaynak: ANHA (Ekrem BEREKAT)